Historie zlatého retrívra

0 Comments

Zlatý retrívr je jedno z nejoblíbenějších a nejuznávanějších plemen psů na světě. Jeho historie sahá až do 19. století a spojuje se s původem a vývojem loveckého psa.

Původ zlatého retrívra lze vysledovat do Skotska, konkrétně do oblasti Highlands. Jeho první předci byli lovečtí psi, kteří byli vyšlechtěni pro práci při lovu na mokřadech a ve vodách. Právě tato specializace na práci ve vodě je jedním z klíčových rysů tohoto plemene.

V 19. století se objevila snaha vyšlechtit nového loveckého psa, který by byl schopný efektivně pracovat jak na souši, tak ve vodě. Zlatý retrívr vznikl zkřížením různých plemen, včetně vodního španěla, irského setra, newfoundlanda a různých loveckých psů. Jeho původním cílem bylo vytvořit všestranného psa, který by mohl spolupracovat s lovcem při sběru odstřelené zvěře.

První jedinec tohoto nového plemene, zlatý retrívr, byl zaznamenán v roce 1868. Jeho jméno bylo Nous a narodil se na chovatelské stanici Dudley Marjoribanksa, který byl známý jako první baron Tweedmouth. Jeho stanice, Guisachan, se stala základem pro další chovatelská centra a šíření plemene.

Baron Tweedmouth pokračoval ve svém chovu a selekci, aby vytvořil zlatého retrívra s přesně definovanými vlastnostmi. Jeho cílem bylo získat psa s vyváženou povahou, inteligencí, schopností spolupracovat s člověkem a samozřejmě s vynikající zdatností ve vodě a na souši.

Zlatý retrívr rychle získal popularitu a uznání díky svému výbornému charakteru a pracovním schopnostem. Postupně se rozšířil do dalších zemí, včetně Spojených států a dalších evropských zemí. Ze loveckého psa se postupně stal i skvělým společníkem a rodinným psem.

Dnes je zlatý retrívr známý nejen jako vynikající lovecký pes, ale také jako pes pro záchranářské práce, terapeutický pes a asistenční pes. Jeho přátelská povaha, inteligence a snadná výcvatelnost ho činí vyhledávaným plemenem po celém světě.

Historie a původ zlatého retrívra jsou tedy spojeny s jeho loveckými kořeny a snahou o vyšlechtění všestranného a společenského psa. Díky svým vlastnostem a povaze si zlatý retrívr získal srdce mnoha lidí a stal se jedním z nejoblíbenějších plemen na světě.

Categories: